OM Lira 1. Hafta Gelişmeleri (4–10 Eylül)

Image for post
Image for post

Bu yazımızda geçtiğimiz hafta içerisinde OM Lira projesindeki gelişmeleri siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz :)

OM Lira web sitemiz olan omlira.com 4 Eylül 2020 tarihinde yayına alındı. Web adresimizde projemize, çözümlerimize, ekibimize ve proje hakkında sıkça sorulan sorular ile bilgi merkezi yer alıyor. Eğer hâlâ web adresimizi tam olarak ziyaret etmediyseniz buraya tıklayarak ziyaret edebilir, proje hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Image for post
Image for post

Web adresimizin yayına geçmesiyle birlikte yine 4 Eylül tarihinde airdrop kampanyamız da aktif olarak başlamış oldu. Airdrop kampanyamıza ait detayları ayrı bir Medium gönderisinde sizlerle paylaşmıştık. Airdrop kampanyamız hem OM Lira’nın tanıtımını yapmayı, hem de erkenden bizlerle tanışan ve bizlere inanan katılımcılarımızı ödüllendirmeyi hedeflemekte.

Web sitemizi açmamızın ilk haftasında sizlerden gelen geri dönüşlere göre bazı geliştirmeler ve değişikliklere de gittik. Örnek olarak daha önceden kod olarak verilen referans sistemini otomatik referans linki hâline getirdik. Ayrıca Airdrop Portal ile artık kayıt olma, kayıt sorgulama, kayıt bilgilerini hatırlatma ve bilgi merkezine erişme gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Airdrop Portal’ına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Image for post
Image for post
Airdrop Portalımıza ait ekran görüntüsü

Ek olarak sahte katılımların önlenmesi ve sahte referans geliri elde edilebilmesini önlemek adına da arkaplanda bir dizi önlemler aldık. Katılımlarda e-posta doğrulama, yalnızca bilinen (outlook.com, gmail.com, yahoo.com, icloud.com tarzında) e-posta uzantılarına izin vermek gibi önlemler de önümüzdeki günde hayata geçecek.

İlk haftada yaklaşık 10 bin farklı kullanıcının ziyaret ettiği web adresimiz toplamda 1000'den fazla airdrop katılımcısıyla kısa sürede büyük bir ilgi topladı. Bu nedenle teknik bazı güncellemelere de gittik.

Saldırı almamak için altyapımızı Cloudflare servisine taşıdık. Ayrıca e-posta sunucumuzda yaşanan sorunların çözümü adına e-posta sunucularımızı da farklı bir altyapıya geçirdik. Taşınmanın ardından Microsoft tabanlı e-posta servisleri ile yaşanan bir sıkıntıyı da Microsof çözüm ekibi ile iletişime geçerek kısa bir süre içerisinde hallettik.

Image for post
Image for post
9 Eylül için örnek bir ziyaretçi trafiği verisi

OM Lira olarak kullanıcı, yatırımcı, anlaşmalı işletme ve müşteri memnuniyetini her şeyden önde tutuyoruz. Bu nedenle kayıt veya diğer aşamalarda sorun yaşayan ya da bilgi almak isteyen kullanıcılarımıza daha kolay ulaşabilmek adına Telegram canlı destek butonunu web sitemizde hayata geçirdik. Artık web adresimiz üzerinden; masaüstünde “Telegram canlı destek” ve mobilde Telegram simgesine tıklayarak resmi Telegram grubumuza katılabilirsiniz. (Kimselere söylemeyin ama Telegramda da 170 üyeyi geçtik :) )

Telegram
Telegram

Yine katılımcı memnuniyetini sağlamak adına 2 farklı e-posta adresi ile sizlerden gelen isteklere yanıt verdik. Airdrop ile ilgili soru ve problemler için airdrop@omlira.com adresinden, diğer tüm soru ve görüşleriniz ile ilgili de iletisim@omlira.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlk hafta toplamda 110 adet kullanıcı destek e-postasına özenle yanıt verdik :)

İlk haftamızda yalnızca kullanıcı şikayetlerini değil, projeyi nasıl daha iyi tanıtabileceğimizi de değerlendirdik. Airdrop programı ile ilgili çeşitli güncelleme ve ek ödüller üzerine konsept çalışmaları yaptık. Bu arada, içerik üreticilerini de unutmadık. OM Lira’ya çeşitli platformlar üzerinden destek veren, tanıtımını yapan ya da OM Lira ile alaklı görsel veya yazılı materyaller (Youtube videoları, blog yazıları vb.) hazırlayan katılımcılarımız için de ödüller eklemeyi de ihmal etmedik. Ek ödüller ile ilgili açıklamalar önümüzdeki haftalarda sizlerle paylaşılacak :)

Image for post
Image for post

OM Lira’nın tanıtımının daha iyi ve daha kolay yapılabilmesi için OM Lira tanıtım filmi üzerinde çalışabilecek ekiplerle iletişime geçtik ve beğendiğimiz bir video üreticisiyle anlaştık. Teknik detaylar üzerinde mutabakata varıldıktan sonra tanıtım filmimiz hazırlanacak ve sizlerle buluşacak.

Bu hafta ayrıca Ethereum ağı üzerinde çalışacak akıllı kontratımızda çeşitli performans geliştirmeleri yaptık. Ayrıca test akıllı kontratımız (bir nevi OM Lira’nın deneme sürümü) Rinkeby test ağında aktif bir şekilde yer alıyor. Dileyen OM Lira takipçileri test ağındaki kontratımızı bu adresten inceleyebilir.

Belirtmekte fayda var, bu yalnızca test kontratımız, güncellenmiş en son versiyonu önümüzdeki aylarda topluluk ile paylaşılacak.

Ayrıca akıllı kontratımızla etkileşimin daha kolay olabilmesi, OM Cüzdan üzerinde yapılacak transfer işlemlerinin sıfıra indirilmesi ve OM Cüzdan yatırma/çekme işlemlerinde ödenecek transfer ücretlerinin de minimuma indirilebilmesi için de çalışmalar yaptık.

OM Lira olarak elimizden geldiğince şeffaf bir süreç yürütmek, yaptığımız geliştirmeleri sizlerle paylaşmak adına haftalık bültenlerimiz ile yenilik ve geliştirmelerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin :)

Telegram: https://t.me/omlira
Twitter: https://twitter.com/om_lira
Facebook: https://fb.me/omlira
Instagram: https://instagram.com/omlira
Discord: https://discord.gg/MB75Bnc

Written by

Yerli ve milli, Ethereum tabanlı kripto para! — https://omlira.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store